recreating your home, your way

great returns on your investment

learn more

We’re here to help repair your home

Do you have a faucet that won’t stop dripping? Perhaps your heating or cooling system doesn’t seem to function like it used to? Or, maybe, there is one pesky light that always seems to flicker, no matter what light bulb you install? If your home has any of these symptoms or is in need of other non-cosmetic repairs, then we are here to help. Our indoor home repair services cover the majority of a home’s internal systems, including: plumbing, electrical, sewer, heating, and others. We invite you to contact us to learn more about our indoor home repair capabilities.

read more

Increase your home’s beauty

Plumbing

Electrical

Interior design

Carpentry

Home remodeling

“I had to move my family in from out of state with crazy scheduling on both ends. Krista met with me on my schedule and pushed the closing as quickly as possible before school started.”

Client:

Nadine St. Croix

Outdoor & indoor repairs

Eyl
11

Ca’giovanni Evi: Ahırdan Modern Bir Eve

#Gunun_evi: Ca’giovanni Evi Alan: 80 m2 Yıl: 2018 Tasarım: EV+A Lab Atelier d’architettura 📸: Marcelo Mariana Bu projede, 900’lü yılların başlarından beri var olan bir sığır ahırı/deposu ev şeklinde yeniden tasarlanmış. Hem malzeme hem de form olarak önceki yapının devamlılığı arzulanmış. Yaşadığımız tarihi böyle yapıların yeniden canlandırılması ile geçmişin malzemelerine […]

Eki
24

İlber Ortaylı’nın Köy Evi

İlber Ortaylı’nın bir süre önce Balılesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Bağyüzü köyünden satın aldığı ev. 850 metrekarelik bir arsanın içerisinde yer alan ev, ahşap eklentilerin olduğu bir taş yapı.   

Eyl
21

Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in doğduğu ev

Ünlü şairlerimizden Hasan Hüseyin Korkmazgil’in Sivas’ın Gürün ilçesinde doğup büyüdüğü ev.  Anadolu’nun kendine has sıcaklığını yansıtan güzel örneklerden. Kısa bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilip ‘Şairler Evi’ olarak kullanıma açıldı. Bakma turaç, bakma bana el gibi Sen bu Çukurova’nın öz kuşu değil misin Ben bu Çukurova’nın […]

Eyl
09

Nane Yeşili ve Beyazın Hakim Olduğu Klasik Tarzda bir Amerikan Mutfağı

Klasik tarz Amerikan mutfaklarında renk uyumu çok önemlidir. Bazen aşırı beyaz ton sıkıcı bir etki bırakabilir. Andre Rothblatt isimli mimarın bu tasarımında monoton etki kırılmış, güzel bir ahenk yakalanmış. Mimar hakkında bilgi için tıklayınız. 

Our market research has shown us that outdoor home replacement and repair projects can have up to a 72 percent return on investment. With this in mind, home owners are thinking twice before they ignore that troublesome garage door or faulty front door entrance. Instead, small and large outdoor home repairs are helping to restore curb appeal to residential homes. From chimney repairs to fencing installation, we will help you to improve the value of your home.

Do you need a little help with home repair project ideas?

view our recent projects